Filmy bieżącej edycji
- #will
- 14:26 CEST15’
Poetyckie obserwacje włoskiej górskiej wsi pozwalają patrzącemu wkroczyć do innej strefy czasowej. Miejsce, w którym na powtarzalność czasu ma wpływ wspaniałość środowiska. Nie ma nic bardziej oczekiwanego niż to, co istnieje, co tworzy swego rodzaju medytacyjny cykl czasu, tempa i działań.
Autorzy:
- 5 ans après la guerre16’
Jak dorasta się między nieobecnym irakijskim ojcem a dominującą żydowską matką? Targany przez wielkie przewroty współczesności Tim stara się, jak może, odnaleźć swoje miejsce na świecie.
- A God's Shadow19’33’’
Chon, członek plemiennej meksykańskiej społeczności Wirrárika, opowiada historię swojego kuzyna Faustina, syna szamana tubylczej osady La Mora w górach Nayarit. W 1980 r. Faustino ogłosił się bogiem i przywódcą duchowym społeczności. Wraz z uzbrojoną grupą zagrażał sąsiednim wioskom i terroryzował je. Gdy Chon zobaczył, jak jego kuzyn zabija członków ich własnej wspólnoty, uciekł z La Mora i zgłosił te zdarzenia policji w pobliskiej większej wsi Santa María del Oro.
Autorzy:
- About the Ndugu
- Anderswo30’
Film, przedstawiający ośmiu mężczyzn odbywających długie wyroki, stara się pokazać zróżnicowany obraz więźniów. W centrum pełnego kadru frontalnego i w bezpośrednim kontakcie wzrokowym z kamerą mężczyźni opowiadają o swoim życiu w fizycznej i wizualnej izolacji. Animacje, powstałe w umysłach samych więźniów, tworzą drugi poziom filmu. Przedstawiają odległe i utopijne miejsca jako bardzo realistyczne tło społeczne bohaterów.
Autorzy:
- Anubumin20’
Na maleńkiej wyspie Nauru na Pacyfiku od 1906 r. wydobywano fosforan. Kiedy w latach 80. zakończyło się jego wydobywanie, wyspa zbankrutowała, a 80 procent jej powierzchni zostało niezamieszkałe. Nauru stała się pralnią pieniędzy. Obecnie Nauru uwikłana jest w „znikanie ludzi” – to tu znajduje się jeden z australijskich ośrodków zatrzymań imigrantów. Czworo informatorów opisuje zinstytucjonalizowane naruszanie praw człowieka w przybrzeżnym ośrodku.
Autorzy:
- Arka Noego
- Auikyani6’12”
„Eksperymentalny film krótkometrażowy, który opowiada o moich doświadczeniach życiowych z ostatnich 3 lat, czerpiąc inspirację z mojego pięknego kraju, Nikaragui, moich przyjaciół i mojego partnera, którzy towarzyszyli mi w poszukiwaniach nowych doświadczeń” – Auikyani to Nahuatl dla Podróżnika.
Autorzy:
- Bajka o powstaniu czarnej dziury
- Barstow, California76’
Dokument „Barstow, California” pokazuje życie i krajobrazy pustyni Mojave. To trzeci film z trylogii „The American West” (dwa pozostałe to „Nome Road System” i „Milltown, Montana”) o miejscach na słabo zaludnionych terenach zachodu USA. Do stylu trylogii, „słuchania krajobrazu”, dodano głos Spoona Jacksona (znanego na świecie poety/więźnia urodzonego w Barstow), który czyta ustępy swojej autobiografii mówiące o jego młodości i życiu na tym terenie.
Autorzy:
- Basia
- BENDOR4’56”
Dziecięcy sprzedawca marihuany chce zjeść na kolację fast food. Aby go zdobyć, musi przechytrzyć swojego szefa.
Autorzy:
- Bez marzeń27’
"Bez marzeń" ukazuje jeden dzień z życia Pani Marii. Bohaterka w ciągu tego dnia przeżywa całe swoje życie. Pani Maria żyje wspomnieniami, które sięgają przedwojennej Polski, dzieciństwa w obozie pracy oraz dorosłych lat w komunistycznym kraju.
Autorzy:
- Biała Dama – Projekt Hubas4’14”
Głównym bohaterem teledysku jest młody mężczyzna, szukający siebie gdzieś pomiędzy naturą a kasynem, radością a zawodem, uczuciem a samotnością... Krążąc pomiędzy dwiema tytułowymi Białymi Damami, poszukuje równowagi. Klip jest nieco abstrakcyjną opowieścią, pozostawiającą widzowi do rozwiązania zagadkę. Całość okraszona świetną obsadą aktorską, pięknymi widokami, wysoką jakością obrazu i przede wszystkim fantastyczną piosenką HUBASa.
Autorzy:
- Biały ślad67’
Debiutanckie dzieło Adama Krzeptowskiego o miłości – odwzajemnionej i nieodwzajemnionej, a wszystko to w scenerii pięknych gór, które swym ogromem i ciszą koją samotne serca. Poznajcie historię Jaśka i świat górali w przedwojennym filmie polskim zaprezentowanym na festiwalu filmowym w Wenecji.
czytaj więcejAutorzy:
- Bis Donnerschdag
- Blanka
- Bohemian Rhapsody106’
Porywająca opowieść o zespole Queen, jego muzyce i niezwykłym wokaliście Freddiem Mercurym, który przełamując stereotypy i konwencje, zdobył uwielbienie niezliczonych fanów. Film ukazuje błyskotliwą karierę zespołu. Dzięki ikonicznym utworom i rewolucyjnemu brzmieniu Queen wspinał się na szczyty sławy, dopóki skandalizujący styl życia Mercury’ego nie postawił wszystkiego pod znakiem zapytania.
Autorzy:
- Brak odcinka lędźwiowego
- Carlotta's Face5’
Jako dziecko Carlotta nie spodziewała się, że ludzie dookoła niej mają twarze. Nie rozpoznawała nawet swojej własnej. Wiele lat później dowiedziała się o rzadkim nieuleczalnym deficycie swojego mózgu. W końcu to w sztuce znalazła sposób na to, by wreszcie siebie rozpoznała.
Autorzy:
- Całą ciszę / POKÓJ NOCNY3’44”
„Gdy dostałem zaproszenie do stworzenia tego klipu myślę sobie: "Będę mógł wysadzić pokój w powietrze”. Wchodzę w to !!!!! Nie wziąłem pod uwagę tylko jednego faktu, ktoś to potem musiał posprzątać. Proszę mi wierzyć, że pozbycie się brokatu z 400 metrowego studia to nie jest łatwe zadanie”.
Autorzy:
- Ce que je m'ai souvenu28’
W São Luís zapada letnia noc, pełna tajemnic i pytań bez odpowiedzi.
- Kim jest Bóg? - pyta matka.
- To Georges! - odpowiada dziecko. Co myślą o tym babcia i przyjaciółka?Autorzy:
- Cookie-tin Banjo
- Cosmic Joe9’26”
Ten krótki dokument jest refleksyjną podróżą po kosmicznej filozofii Joe’a Stauntona – poety i muzyka żyjącego u podnóża Burren, w miejscu zwanym New Line. Joe otwiera okno na swoje prywatne życie w małym przytulnym kamperze, spędzając z nami czas i zapraszając do wspólnej refleksji nad naszą odpowiedzialnością i wpływem na kreowanie przyjaznego oraz przyjemnego świata.
„Cosmic Joe” luźno dotyka współczesnych problemów fali imigrantów i uchodźców skłaniając nas do zastanowienia się nad absurdem idei granic i uświadamiając nas o odpowiedzialności, jaka wynika z wolności, której wszyscy tak bardzo pożądamy. Nie robi tego jednak na zasadzie dogmatycznej propagandy, a raczej w charakterze niezobowiązującej, swobodnej rozmowy na łonie natury. - Cube
- Cuida Coches1’49”
Cuida Coches to utwór Tall Juana dedykowany wszystkim tym, którzy mieszkają na ulicy.
Wykonany akrylami, pastelami i ołówkiem na papierze.Autorzy:
- Czarnobóg30’
Sviatoslav Siruj jest liderem nacjonalistycznej organizacji w zachodniej Ukrainie. Wraz ze swoimi ludźmi propaguje ideologię zgodną z założeniami partii o nazwie Korpus Narodowy. Przemowy ideologiczne, lekcje w szkole, marsze i protesty są głównymi instrumentami jego aktywności. Marzenie o byciu „duchowym ojcem” dla swoich zwolenników motywuje go do walki o lepszą przyszłość kraju. A jest z kim walczyć. Wrogowie ojczyzny są nie tylko na wschodzie, ale także wewnątrz kraju i na zachodzie. Właściwą przyszłość Europy, według Svitoslava, mogą zapewnić tylko ukraińscy nacjonaliści. Walka już trwa, bo „nie ma dobra i zła, jest tylko sprawiedliwość”.
Autorzy:
- DayS3’43”
- Delete
- Demian
- Der Törtchendieb
- Deutschland Freiheit Land
- Different Directions
- Dirty Rider
W latach 80. dobrze wykształcony londyński nastolatek zostaje kurierem motocyklowym podczas krótkiego okresu buntu. Trzydzieści lat później kryzys zmusza go do powrotu do pracy i kontemplacji zmian w mieście, własnym życiu i klasach społecznych.
Autorzy:
- Discord4’48”
Film „ Discord” to dekonstrukcja czasu i przestrzeni. Codziennie czynności nabierają innego wymiaru poprzez zmianę ich lokalizacji. Panowanie nad upływem czasu staje się rzeczą ogólnodostępną. Rzeczy dotąd niemożliwe stają się możliwe. Naprawianie błędów z przeszłości zdaje się być o wiele prostsze niż dotychczas. Czy głównej bohaterce uda się wpłynąć na swoją przeszłość, zmieniając tym samym przyszłość?
Autorzy:
- Dlaczego nie wypada jeść w kinie
- Droga powrotna23’
Film opowiada o Eryku, osiemnastolatku, który przechodzi okres próbny w ośrodku leczenia uzależnień. Od tego testu zależy, czy zostanie przyjęty do społeczności Monaru. Eryk nie ma pewności, czy będzie mógł pozostać w ośrodku, żeby rozpocząć terapię. Jednak obiecał już mamie, że zacznie się leczyć.
Autorzy:
- Dynamix
- Eastward Go12’20’’
W tradycyjnej chińskiej kulturze Chińczycy nie boją się śmierci, za to bardzo troszczą się o miejsce, w którym będą żyli zmarli. Uważają, że świat zmarłych funkcjonuje tak samo jak świat realny: nadal trzeba zarobić na życie, a pieniądze są podstawową potrzebą. Z tego powodu Chińczycy co roku palą fałszywe pieniądze, wypełnione nieograniczoną wyobraźnią. Spalając je, wywołują imiona duchów, co sprawia, że banknoty ulatują na wietrze i są dostarczane zmarłym. Dzięki temu nie będą oni cierpieć na tamtym świecie. Ścieżka łącząca te dwa światy nie jest łatwa do przejścia. Nie wspominając już o paleniu swoich widmowych pieniędzy w Europie – bo jak mają one trafić aż do Chin i jakie przygody czekają na nie po drodze?
Autorzy:
- Electric Accent
- Exist4’48”
Historia pewnej matki w południowo-wschodnim rejonie irańskiego miasta Assaluye, w którym znajduje się gazoport. Bohaterka próbuje znaleźć pieniądze na zakup tlenu, aby przedłużyć życie swojego syna.
Autorzy:
- Faces2’56”
- Flush it out4’07”
Surrealistyczny, mroczny i pełny wizualnych niespodzianek klip do „Flush It Out” Likvida to hołd złożony gatunkowi horroru.
Skupiając się na motywie Draculi, który stał się nową wyobrażoną historią, twórcy animacji Marian Vredik i Jana Hirnerova uchwycili element dziwactwa wpływający na tło i ogólny nastrój singla.Autorzy:
- Fragmenty
- Gold in the Ashes24’
Były pracownik w kółko powraca do opuszczonej fabryki, w której pracował przez lata. Obserwując, jak odbywa swój dziwny rytuał w ubraniach, które kiedyś nosił, podążamy za nim labiryntem jego wspomnień.
Autorzy:
- Granice
- HAUNTED3’55”
- Hetna - A Modern Opera Singer
- HIPPOPOETESS53’
Oparty na animacji film eksperymentalny opowiadający historię amerykańskiej pisarki Amy Lowell i jej pragnienia, by osiągnąć sukces w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Moja osobista historia jako artystki nakłada się na historię tej wielkiej poetki urodzonej w Bostonie w XIX w., rzucającej wyzwanie przestrzeni i czasowi: jej intelektualna furia, upór, ambicja i przeszkody, którym musiała stawić czoła. Film porusza w szczególności nieprzyjemny, stary jak świat temat: piętnowanie ciała kobiet. Amy nie była piękna, miała nadwagę, co dawało członkom intelektualnego kręgu poetów-mężczyzn, do którego uczęszczała, pretekst, by z niej drwić. Nazywali ją więc Hippopoetką – poetką-hipopotamem.
Autorzy:
- Hole In The Universe5’47”
Enigmatyczny teledysk do piosenki „Hole in the Universe” tajemniczego zespołu niXes zabiera słuchaczy w metafizyczną podróż. Za realizację teledysku odpowiada Marta Kacprzak. Projekt niXes muzycznie porusza się w stylistyce neo hippie surf cosmic music.
Autorzy:
- I Promise4’02”
Teledysk „I Promise” wyreżyserował Michał Marczak, który wcześniej wyreżyserował winietę wideo do dziewiątego albumu Radiohead „A Moon Shaped Pool” (2016), a także klip do singla „Beautiful People” Marka Pritcharda z gościnnym udziałem Yorke. Teledysk przedstawia nocną podróż osamotnionych pasażerów autobusu. Jednym z nich jest odłączona głowa robota. Robin Hilton z NPR zinterpretował klip jako odniesienie do katorżniczego rozkładu pracy i poczucia izolacji, którego Yorke doświadczył podczas trasy dla OK Computer.
Autorzy:
- Iliada – Czekolada
- Inside1’40”
Film opowiada o pierwszych tygodniach życia syna narratora. Kamera próbuje uchwycić istotę człowieczeństwa zawartą w dziecku. Niezwykła forma dokumentu wynika z próby interpretacji postrzegania świata przez dziecko w tym okresie życia. Jest to czas trudny do zrozumienia i uchwycenia, a przy tym niemożliwy do zapamiętania.
Autorzy:
- Kadr
- Keeping Mum7’19”
Nakręcony w całości za pomocą iPhone’a zabawny, smutny i krótki eksperymentalny film dokumentalny o życiu, śmierci i rodzinie – tajemnicach, kłamstwach oraz szpiegach.
Autorzy:
- Kiosk
- Kiosk
- Kolorowy Charlie Chaplin & Buster Keaton
- Kroniki Rodzinne
- L'Eclaireur2’13”
Otoczony górami, przynoszący wszystkim radość park rozrywki rozświetlony przez gwiazdy. Z lasu wynurza się dzikie dziecko, które decyduje się zniszczyć wszystkie wiązki światła, aby przywrócić prawdziwą jasność nieba.
- Lampa
- Latawiec i dziewczynka
- Legenda o warszawskim Bazyliszku
- Liczydło5’
2 dni zdjęciowe
1 studio
24 stylizacje
1 samochód z jucuzzi
13 zmian make-upu i fryzuryAutorzy:
- Lidija37’
Twarz i oczy człowieka zachowują przeżycia lepiej niż jakikolwiek dokument czy zapisane wspomnienie. Szczególnie jeśli człowiek ten doświadczył tak wiele, jak znana dysydentka Lidija Lasmane-Doroņina. Właściwie nie myśli ona nawet o sobie jako o dysydentce. Odbyła trzy wyroki w więzieniach i obozach pracy – w sumie 14 lat – jako karę nie za podziemną walkę, ale za to, że miała czelność pozostać wierna swoim zasadom, przekonaniom i wierze. Nawet dziś, w wieku 91 lat, jej oczy są jasne i pełne życia patrzą na ten świat.
Autorzy:
- Lisek
- Live Cam3’00”
Seria wydarzeń zarejestrowanych na żywo za pomocą telefonu komórkowego. Uczeń nagrywa pastora głoszącego słowo Boże w jeepney. Dwaj chłopcy wsiadają i proszą o jałmużnę, a potem kradną telefon ucznia. Telefon nadal nagrywa i jest świadkiem kolejnych zdarzeń.
Autorzy:
- McQueen111’
Wizjoner. Buntownik. Geniusz. Aleksander McQueen. Przyszedł znikąd i na zawsze odmienił świat mody. Zwykły chłopak z biednej dzielnicy Londynu stworzył wartą miliony dolarów, luksusową markę. Stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon sztuki współczesnej. „McQueen” to oparta na faktach historia artysty – równie fascynująca, jak jego dzieła. Opowieść o człowieku, któremu niezwykła wrażliwość i energia pozwoliły wspiąć się na szczyty sławy i świata pop kultury.
Autorzy:
- Megatrick
- Mikołajek w szkole
- Mizu i tajemnicze jajo
- Monster3’19”
„Monster” opowiada o wewnętrznym głosie siedzącym gdzieś głęboko w każdym z nas. Głosie mówiącym często, że nie jesteśmy wystarczająco dobrzy, że nie warto podejmować wyzwań, bo i tak skończą się porażką. Głosie, który przeszkadza nam codziennie w relacjach międzyludzkich, w pracy i nie pozwala rozwinąć skrzydeł.
Autorzy:
- My tolerance city6’48”
.Gruzja to mały kraj o wielkiej kulturze i tradycjach. W filmie opisano życie, kulturę i tradycje mieszkańców Gruzji i to, jak szanują się nawzajem, jak kochają i jak żyją...
Autorzy:
- Mysz
- Mythopolis
- Nasze mrowisko
- New idea
- Niedźwiedzia opowieść
- Nightmare10’09”
Samotnie mieszkający mężczyzna zaczyna doznawać niepokojących halucynacji. Sen i jawa mieszają się ze sobą i już nie wiadomo, co jest rzeczywistością, a co wytworem wyobraźni.
Autorzy:
- Ninja Motherfucking Destruction
- O Jasiu łakomczuszku
- Ona
- One day in your town9’49”
Ten film, nakręcony na iPadzie mini, jest po prostu filmowym pamiętnikiem lo-fi reżysera.
Podróż z Moskwy do Sankt Petersburga. Muzeum literatury i pamięci Fiodora Dostojewskiego.Autorzy:
- Opera o Polsce43’
Polaku, kim jesteś? Próbą odpowiedzi na to pytanie jest filmowy kolaż, który łączy materiały archiwalne i współczesne, zdjęcia dokumentalne i inscenizowane, a wśród nich doniesienia prasowe, ogłoszenia towarzyskie, oferty sprzedaży i fragmenty przemówień. Nawiązując do rodzimej tradycji dokumentu kreacyjnego w ujęciu Wojciecha Wiszniewskiego, film pokazuje różne przejawy polskości: rytuały patriotyczne i religijne, codzienne obyczaje, ale także charakterystyczne pejzaże czy intymne wspomnienia z dzieciństwa.
Autorzy:
- Original Motion Picture Soundtrack
- Orkiestra
- Örvény5‘14“
Teledysk do tytułowego utworu albumu jest powieściową deklaracją opartą na doświadczaniu emocji, tworzącą spójną całość z muzyką i posługującą się filmowym językiem. „Śnienie na jawie, przywoływanie i doświadczanie strachu wydobywającego się z mrocznego, nieopisanego cienia” – Norbert Porkoláb.
Autorzy:
- Over the Limit74’
Portret rosyjskiej gimnastyczki artystycznej Margarity Mamun. Film przedstawia decydujący rok w jej życiu: Margarita stoi przed unikalną szansą występu na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro i zdobycia złotego medalu olimpijskiego. Wyjątkowy dostęp do kulis codziennego reżimu treningowego ukazuje wyjątkową więź Margarity z dwoma trenerkami Aminą Zaripovą i Iriną Viner. "Over the Limit" to intymny dramat brutalnych relacji, które prowadzą do sukcesu.
Autorzy:
- Pan Hublot
- Parówka i Śnieżynka
- Paul
- Perfect Housequest
- Pewnego razu na plaży
- Polis
- Pologeniusze
Polski gen. Poszukiwania tego, co polskie, wspólne, Pologenu, który dla każdego Polaka jest czymś innym. Kryje się wszędzie, lecz zauważenie go nie jest proste. Proste jest jego poczucie mocy, tej samej, co emanuje przy dźwiękach Pana Witka śpiewającego o ojczyźnie. Każdy Pologeniusz czuje tę moc. Opowiada o niej. Film jest zatem relacją doświadczenia polskości w różnych miejscach, czasach, sytuacjach. Obraz dokumentuje świat genu, polskiej genetyki, polskiego DNA.
Autorzy:
- Powracająca fala
- Poza czasem
- Property3’26”
Mężczyzna i jego rodzina domagają się udziałów w nieruchomości. Niektórzy pośrednicy niepotrzebnie opóźniają oficjalną procedurę, inni uważają, że powinni dać łapówkę i załatwić sprawę.
Autorzy:
- Przesyłka
- Przesyłka II Tajemnica klucza
- Przygody małej Bibi
- Punkt krytyczny. Energia odNowa82’
Polski pełnometrażowy film na temat zmiany klimatu i nieuchronnej rewolucji energetycznej. Dowiadujemy się z niego co sprawiło, że równowaga klimatu na Ziemi została zachwiana i jakie są tego skutki. Widzów w kinową ekologiczną podróż zabiera aktor Marcin Dorociński. Film ostrzega, ale przede wszystkim proponuje rozwiązania mogące pomóc powstrzymać nadchodzącą katastrofę. Te zmiany już zachodzą, są widoczne także w Polsce. Właśnie znaleźliśmy się w Punkcie Krytycznym.
Autorzy:
- Realität
- Relativity3’
Teledysk do „Relativity”, muzyka Tó Brandileone, Célso Viáfora i Léo Bianchini w wykonaniu Fran Rosas.
„500 lat temu dotarcie do miejsca, w którym się znajdujemy, zajęłoby nam 500 lat / Dziś dotarcie do za chwilę zajmuje chwilę” – refleksja nad względnością rzeczy.Autorzy:
- Religion for Dummies4’49”
Ambitnemu kanciarzowi udaje się zostać religijnym guru, oszukując swoich zwolenników za pomocą tanich sztuczek magicznych oraz niedorzecznych tradycji i praw religijnych.
Autorzy:
- Republika. Narodziny legendy
- RINGO ROCKET STAR and his song for Yuri Gagarin10’
„RINGO ROCKET STAR and his song for Yuri Gagarin” jest suchą, tragiczną (krótkometrażową) komedią musicalową o cygańskim facecie, który myśli, że może stać się sławny, pisząc piosenkę dla pierwszego człowieka w kosmosie Yurija Gagarina.
Autorzy:
- Robotnicy 1971: Nic o nasz bez nas
- Rzeczny blues z 1929 r.3’50”
Całość klipu utrzymana jest w estetyce animacji Monthy Pythona. Technika kolażu nawiązuje do starych rycin oraz ilustracji w stonowanej gamie kolorystycznej. Pojawiające się stworzenia swym wyglądem nieoczywiste, odbiegają od słodkich typów disneyowskich, czy designerskich ze współczesnych bajek. Jest tu prosta narracja, w której widz zyskuje wgląd w niezbadany i tajemniczy świat kryjący się pod powierzchnią wody rzek. Dzięki spotkaniu dwóch światów, podwodnego i lądowego, możliwa jest wzajemna nauka, poznanie i docenienie bogactwa najbliższego otoczenia.
- Samotny
Pan Henryk od trzech lat mieszka w schronisku dla bezdomnych. Z dystansem podchodzi do innych mieszkańców ośrodka. Marzy o wygranej w totolotka, żeby móc wyjechać do swojej córki.
Autorzy:
- Samotny przyjaciel
- Scandal4’10”
Animacja utworzona z 2500 obrazów malarskich, opowiadająca historię człowieka próbującego uciec od swojego przeznaczenia. Poszukuje on sukcesu, sławy, szczęścia i miłości... Jednakże miasto jest silniejsze od niego. Niestety staje się bezsilnym świadkiem własnego upadku, jego sytuację możemy porównać do muchy złapanej w pajęczą sieć.
Autorzy:
- Schneewittchen19’40’’
Jaką rolę może odgrywać kultura, kiedy martwe ciała nie są chowane po śmierci, ale są używane do innych celów? „Snow Wite” przygląda się temu pytaniu, używając stalinowskich mauzoleów, wypchanych zwierząt w muzeach historii naturalnej i relikwii w kościołach. Jakiej formy opowiadania używa się, żeby ukryć działania i je przetłumaczyć?
Autorzy:
- Second Hand Lovers3’57”
Młody człowiek mieszka w swoim kawalerskim mieszkaniu, które dzieli ze wspomnieniami o wszystkich swoich przeszłych związkach.
Autorzy:
- Sex na emeryturze
Jest to opowieść zrealizowana przez grupę seniorów pod okiem Anny Wiśniewskiej i Krzyśka Kuźnickiego na zadany temat.
Seniorzy i seniorki szukali odpowiedzi wśród swoich kolegów i koleżanek, czy na emeryturze jest miejsce na seks. Odpowiedź znajduje się w filmie, ale chyba nie chodzi o odpowiedź, a o to, że film realizowany przez seniorów jest skierowany nie tylko do ich rówieśnikówa, ale do całej populacji ludzkiej, poniewaz mówi o tym, że pragnienia i myśli związane z cielesnością są takie same jak u młodego człowieka. - Sezon otwarty
- Sink or Swim
- Siostry19’16’’
Za potężnym 800-letni murem, w klasztorze Benedyktynek w podkrakowskich Staniątkach – najstarszym żeńskim klasztorze klauzurowym w Polsce, toczy się życie 12 sióstr (średnia wieku 70 lat). Mimo podeszłego wieku i zmieniającego w szaleńczym tempie świata poza klasztorem, każdego dnia starają się podporządkować swoje życie wymyślonej ponad 10 wieków temu regule „ORA et LABORA”. Nasze bohaterki – siostry Anuncjata i Benedykta, (w klasztorze od 40 lat), z właściwym sobie urokiem wprowadzają nas w rzeczywistość za murem, opowiadając o swoim życiu i podjętych w nim decyzjach. Pokazują nam świat klasztorny z wszystkimi jego odcieniami, zupełnie odarty ze stereotypu, często wzruszający i zabawny zarazem. To film o ciszy opowiedziany niezwykle głośno.
Autorzy:
- Sound of Vladivostok6’
Całe rosyjskie miasto na wybrzeżu Oceanu Pacyficznego – Władywostok, czyli „Dominanta Wschodu” – użyte jako „scena” w ponad 80 widokach, z 350 muzykami zaangażowanymi do odtworzenia charakterystycznych dźwięków miasta – statków, armat, tygrysów syberyjskich, podziemnych prądów morskich.
Autorzy:
- Straszydła rodzime: na polach, na wodach na wietrze
- Sve što raste11’
Jedenastoletnia dziewczynka w Changsha, w Chinach, przygotowuje się, by zostać mistrzynią olimpijską. Jej pełne zrozumienie treningów i codziennego życia pokazuje nam dwie strony dzieciństwa poświęconego narodowi.
Autorzy:
- SYNAPTé7’41’’
SYNAPTé jest częścią projektu TRAGEN.HZ, oratorium „wymazującego” zaprojektowane środowisko, skomponowanego z głosów zebranych w obozie w Calais. Gorzki głos: zanikanie artykulacji wokalnych, likwidacja społeczności żyjących w obozie. Jęki wyroczni, lament w poszukiwaniu pocieszenia, zmieniony głos pierwotny, głos werdyktu, który przekreśla, odkrywa i rekonstruuje te obrazy jako świadectwo długiej historii migracji i wojny.
Autorzy:
- Szary świat
- Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej.117’
„Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” to filmowa opowieść o uznanej lekarce oraz autorce najpopularniejszego w Polsce poradnika o miłości. To historia kobiety, która dokonała niemożliwego, szeroko otwierając drzwi polskich sypialni. Losy Michaliny śledzimy na trzech różnych etapach jej życia. Rozprawiając się z konserwatywnymi stereotypami i wszechobecną ignorancją, Wisłocka zrewolucjonizowała życie seksualne całego kraju.
Autorzy:
- Tak to teraz3’45”
„Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę”. Od stagnacji do pełnej euforii z energią prosto z serca.
Autorzy:
- Taking Stock5’
Nawiązując do nieskutecznych prób stworzenia przynoszących zyski nagrań stockowych, filmowiec rozmyśla na temat absurdalnej, żmudnej i zabawnej strony bycia zamkniętym we własnej głowie bezrobotnym, samozatrudnionym freelancerem.
Autorzy:
- Tamagotchi3’22”
Wraz z Mateuszem Dziekońskim (operatorem), Magdaleną Czmudą (producentką) ze Sputnik Studio (firmy produkcyjnej) i Studio Miło (zajmującym się postprodukcją) Grajper stworzył dziwną i fascynującą wersję retrofuturystycznego świata. To tutaj stara japońska estetyka spotyka się z najgorszymi przewidywaniami Orwella. Malowanie więziennych ścian na kolor różowy jak obudowa jajka Tamagotchi może wydawać się surrealistyczne, dopóki nie uświadomisz sobie, że jest to róż Baker-Miller, uważany za kolor najskuteczniej redukujący agresję wśród więźniów.
Autorzy:
- Tempus Fugit. Szczecińskie Berżeretki kilka lat później27’30’’
Film „Tempus fugit" pokazuje spotkanie wokalistek zespołu po 55 latach od przyjęcia nazwy „Berżeretki". Dojrzałe panie, podobnie jak przed laty, wypożyczają teatralne kostiumy, śpiewają z zachowanych nut swój dawny repertuar. W chaotycznych rozmowach przypominają sobie o roli, jaką w ich życiu spełniło młodzieńcze zetknięcie z muzyką i spotkanie z guru – Janem Szyrockim. Z ich intonacji, gestów, mimiki, reakcji i zachowań przebija bezbrzeżna radość. Pomimo ponurej bezwzględności przemijania.
Autorzy:
- Terra Deflorata5’54”
Klip, nawiązujący do tekstu utworu Czesława Niemena, odnosi się do kondycji współczesnego człowieka. Aby nie opowiadać historii w sposób dosłowny, czerpie z malarstwa Andrzeja Wróblewskiego – jego estetykę i emocjonalność twórcy starają się przenieść na obraz.
Autorzy:
- The Dance of the Living Stones4’55”
Niezależna grupa młodych włoskich artystów, sycylijski zespół indie-rockowy, jedna z największych na świecie prac z zakresu sztuki ziemi i małe, pełne życia miasto, które zawsze walczy o utrzymanie pamięci o niej.
Połączenie sztuki ziemi, tańca i muzyki jest ostatecznym celem „The Dance of the Living Stones”, projektu powstałego w celu kreatywnego przedstawienia obrazu Sycylii i części włoskiej historii.Autorzy:
- The Little Cousteau
- The Space Behind a Window27’50’’
Myślenie o znaczeniu nagrywania czegoś w kontekście istnienia. Co to znaczy kochać kogoś lub coś? Jak trzymamy się tego na wieki wieków? Wybuch nostalgii. Korzystanie z archiwów rodzinnych i własnych, aby zrozumieć powody robienia filmów.
Autorzy:
- The Teeny-weeny Fox
- The Volcano Concert
- Tienes plena libertad para proyectar14’
Intensywna przyjaźń między Nestorem Basterretxeą i Jorgem Oteizą sprowadza ich do Irunu, w Gipuzkoi. Kupują tam mały kawałek ziemi na obrzeżach miasta, by zaprojektować i zbudować tam swój warsztat.
Autorzy:
- Trains2’50”
Wszystko jest formą wibracji.
Trzeba ją usłyszeć i przekształcić w muzykę.
Świat jest fortepianem, a fortepian światem.
Muzyk staje się twórcą Słowa.Autorzy:
- Troskliwy4’59”
Romantyczna, bajkowa opowieść o związku między dwoma wrażliwymi Gigantami żyjącymi w górach. Gigantka, aby uratować ukochanego chorego partnera, postanawia szukać pomocy u miejscowych chłopów.
Autorzy:
- Trzask
- Tutaj
Bohater opowieści będzie niepozorny, bo na co dzień nie zwracamy na niego większej uwagi. Po prostu jest. Otacza nas będąc świadkiem tego, kim jesteśmy. Szczecin – bo nim mowa – w tej opowieści gra główną rolę.
Autorzy:
- Two Friends
- Uncloud4’58”
Uncloud to eksperymentalny, krótkometrażowy projekt taneczny, skupiający się na związku artystów z publicznością. Jest to zaskakująca mieszanka elementów sci-fi i tańca, która podważa naturę kontroli poprzez widownię.
Autorzy:
- Vielleicht
- Visages villages90’
Słynna francuska reżyserka filmowa Agnès Varda oraz znany fotograf, uliczny artysta, graficiarz ukrywający się pod inicjałami JR. Łączy ich zamiłowanie do obrazów, a zwłaszcza kwestionowanie sposobu, w jaki są pokazywane. Varda wybrała kino, JR tworzenie fotograficznych galerii na wolnym powietrzu. Poznali się w 2015 r. i od razu postanowili nakręcić film we Francji, z dala od wielkich miast. Tak powstał dokumentalny film drogi - portret zanikających powoli francuskich peryferii i ich mieszkańców.
Autorzy:
- Viva Gurilla2’59”
Goryl tyran został umieszczony na szczycie trójkąta, skąd ustanowił swoją dyktaturę pod banerem Viva Guerilla, jednak ludzie nie mogą tego zaakceptować.
Autorzy:
- We're Loud - Ten Slovenly Days in Greece
- Wiskord
- With my own two hands3’40”
- Wycinka
Film opowiada o aktorach Teatru Polskiego we Wrocławiu zmagających się od ponad roku z nowym dyrektorem instytucji. Skupia się na piątce bohaterów stojących w obliczu zwolnienia z pracy, której przez lata się poświęcali. Czas, który dotychczas spędzali na deskach teatru, dziś spędzają protestując na ulicy. Stan ciągłego buntu wpłynął również na ich życie osobiste. Okazuje się, że Teatr Polski we Wrocławiu nie jest jedyną instytucją kultury w Polsce, która musi zmierzyć się z podobnym problem.
Autorzy:
- Wypalony Czas4’56”
Czwartek, 19 października 2017 r. Dworzec autobusowy pod Pałacem Kultury. Ludzie czekają. Przychodzi mężczyzna, ściąga płaszcz, wyciąga z torby megafon, staje na schodach. Słychać komunikat – to manifest. Rozrzuca ulotki, na których spisał swój polityczny testament. Oblewa się benzyną. Jego krzyk ginie w syku gaśnic.
Autorzy:
- Young & Beautiful72’
„Young & Beautiful” to wielościenny portret pokolenia oskarżonego o to, że nie chce dorosnąć; pokolenia przypartego do muru, by zaakceptowało beznadziejny świat i kraj w kryzysie, w którym ogłoszono, że jedynym sposobem na przetrwanie jest porzucić marzenia.
Autorzy:
- Youth Is Dead4’59”
„Youth Is Dead” to surrealistyczny teledysk o mężczyźnie zanurzonym w rutynie, który za pomocą starej kserokopiarki na nowo odkrywa utracone uczucia.
Autorzy:
- Z Korsakiem przez świat
- Zupa Cebulowa
- Zupa do walki
- زخم10’
Rytuały treningowe perskich wojowników połączone z recytacją młodej dziewczyny, dochodzącej do ładu z nieuchronnie zbliżającą się kobiecością (film, zagrany przez kobietę, został nakręcony w dwóch miejscach w Iranie, w których obecność kobiet jest zakazana: w Domu mocy i publicznej łaźni dla mężczyzn).
Autorzy:
- სოციუმის პატიმარი15’
Co to znaczy być obcym we własnym domu i we własnym kraju?
„Prisoner of Society” to intymna podróż do świata i umysłu młodej transseksualnej kobiety, przez dekadę odciętej od świata zewnętrznego, uwięzionej między osobistym pragnieniem wolności i tradycyjnymi oczekiwaniami jej rodziców, które zagrażają ich jedności.Autorzy: