SEFF on the Road - Police 17.12.18

SEFF on the Road
Prezentacja najlepszych filmów docenionych na Szczecin European Film Festival’18

 


Podczas projekcji zobaczymy następujące filmy:

Czarnobóg
reż. Grzegorz Paprzycki. PL 2018, 30’

Sviatoslav Siruj jest liderem nacjonalistycznej organizacji w zachodniej Ukrainie. Wraz ze swoimi ludźmi propaguje ideologię zgodną z założeniami partii o nazwie Korpus Narodowy. Przemowy ideologiczne, lekcje w szkole, marsze i protesty są głównymi instrumentami jego aktywności. Marzenie o byciu „duchowym ojcem” dla swoich zwolenników motywuje go do walki o lepszą przyszłość kraju. A jest z kim walczyć. Wrogowie ojczyzny są nie tylko na wschodzie, ale także wewnątrz kraju i na zachodzie. Właściwą przyszłość Europy, według Svitoslava, mogą zapewnić tylko ukraińscy nacjonaliści. Walka już trwa, bo „nie ma dobra i zła, jest tylko sprawiedliwość”.

Laureat nagrody w konkursie: Kunkurs Europejski SEFF’18

 


Scandal
reż. Pablo Mengin-Lecreulx, RE 2017, 4’10”

Złożona z 2500 obrazów animacja opowiada historię człowieka próbującego uciec przed własnym losem. Szuka sukcesu, sławy, szczęścia i miłości... nie może jednak wygrać z miastem, które jest zbyt silne. Niczym pszczoła uwięziona w pajęczynie staje się bezsilnym świadkiem swojego upadku.

Laureat nagrody w konkursie: POP SEFF’18


RINGO ROCKET STAR and his song for Yuri Gagarin
reż. Rene Nuijens, NL/SRB 2017, 10’

„RINGO ROCKET STAR and his song for Yuri Gagarin” jest suchą, tragiczną (krótkometrażową) komedią musicalową o cygańskim facecie, który myśli, że może stać się sławny, pisząc piosenkę dla pierwszego człowieka w kosmosie Yurija Gagarina.Laureat nagrody w konkursie: TELEFON ART SEFF’18
 


Cosmic Joe
reż. Louise Wallace, Aleksandra Rydzkowska, PL, 2018, 9’26”

Ten krótki dokument jest refleksyjną podróżą po kosmicznej filozofii Joe’a Stauntona – poety i muzyka żyjącego u podnóża Burren, w miejscu zwanym New Line. Joe otwiera okno na swoje prywatne życie w małym przytulnym kamperze, spędzając z nami czas i zapraszając do wspólnej refleksji nad naszą odpowiedzialnością i wpływem na kreowanie przyjaznego oraz przyjemnego świata.
„Cosmic Joe” luźno dotyka współczesnych problemów fali imigrantów i uchodźców skłaniając nas do zastanowienia się nad absurdem idei granic i uświadamiając nas o odpowiedzialności, jaka wynika z wolności, której wszyscy tak bardzo pożądamy. Nie robi tego jednak na zasadzie dogmatycznej propagandy, a raczej w charakterze niezobowiązującej, swobodnej rozmowy na łonie natury.

Laureat nagrody w konkursie: Zachodniopomorskie Shorty SEFF’18

 


Tutaj
reż. Zuzanna Bukała, PL, 2017, 4’20”

Bohater opowieści będzie niepozorny, bo na co dzień nie zwracamy na niego większej uwagi. Po prostu jest. Otacza nas będąc świadkiem tego, kim jesteśmy. Szczecin – bo nim mowa – w tej opowieści gra główną rolę.
 


Poza czasem
reż. Karolina Nikiel, PL, 2018, 2’53”

Historia miłości dwóch osób, kobiety i mężczyzny, których łączy przez całe życie silne uczucie. Poza nimi samymi nie istnieje nic.


Projekcji będzie towarzyszyła dyskusją, którą poprowadzi Małgorzata Frymus - absolwentka łódzkiej PWSFTViT. Wykładowczyni Uniwersytetu Szczecińskiego. Dziennikarka i publicystka Radia Szczecin, autorka programów i reportaży telewizyjnych. Reżyserka i producentka filmowa, laureatka nagrody Angel Peace Award na festiwalu filmowym w Monako.


Pokaz odbędzie się w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach ul. Siedlecka 1a, dnia 17.12.2018 o godz. 17:00. Wstęp wolny.
Szczegóły pokazu dostępne na stronie www.europeanfilmfestival.szczecin.pl oraz na facebook.com/FilmFestivalSzczecin

 
Dofinansowano ze środków Gminy Miasto Szczecin, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.