Klasyka Polskiego Dokumentu: retrospektywa filmowa Macieja Drygasa vol. 1 (goście: Maciej Drygas)
dokumentART 2013: 16.10.2013, Środa, 13:00
Kino Zamek, Korsarzy 34 (Gdzie to jest?)
Blok tematyczny: Klasyka polskiego dokumentu
Niezwykle ważną częścią dokumentARTu jest systematyczne prezentowanie klasyki polskiego dokumentu. Na festiwalu w tej części programu poznano już filmy tak wybitnych twórców polskiego kina, jak Krzysztof Kieślowski, Jacek Bławut, Paweł Łoziński, Bogdan Dziworski oraz obrazy współtwórcy tzw. polskiej szkoły dokumentu ‒ Kazimierza Karabasza. Jacek Bławut, Paweł Łoziński i Bogdan Dziworski gościli na festiwalu, a pokazowi dokonań Kazimierza Karabasza towarzyszyło spotkanie z autorem książki o jego twórczości, filmoznawcą i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego OFF Cinema Mikołajem Jazdonem.
Filmy
- Cudze listy56'
Przejmujący portret wewnętrzny Polaków w PRL-u – zbudowany z intymnych, pełnych bólu i rozpaczy, ale i pogróżek wobec władzy prywatnych listów, kontrolowanych przez służby bezpieczeństwa w celu raportowania o nastrojach społecznych. Film jest złożony z unikatowych materiałów archiwalnych.Źródło: filmpolski.pl
Autorzy:
- Usłysz nas wszystkich21'
Archeologiczne odkrycie wczesnochrześcijańskiego grobu, dokonane podczas polskiej ekspedycji w Sudanie, staje się kanwą misterium filmowego o głębokiej, nienarzucającej się symbolice.Źródło: filmpolski.plAutorzy:
- Usłyszcie mój krzyk46'
W 1968 roku na Stadionie X-lecia Ryszard Siwiec podpalił się na znak protestu „przeciw tyranii kłamstwa ogarniającego świat”. Z wypowiedzi najbliższych i relacji naocznych świadków wyłania się portret człowieka honoru nie godzącego się na kompromisy.Źródło: filmpolski.plAutorzy:
Goście:
- Maciej Drygas
Urodził się 3 kwietnia 1956 roku w Łodzi. Reżyser filmowy i radiowy, scenarzysta, producent. Absolwent reżyserii Wszechrosyjskiego Państwowego Instytutu Kinematografii w Moskwie. Był asystentem Krzysztofa Zanussiego i Krzysztofa Kieślowskiego. Jako dokumentalista zadebiutował w 1991 roku głośnym filmem „Usłyszcie mój krzyk”, za który otrzymał szereg nagród na całym świecie. Autor filmów dokumentalnych emitowanych przez stacje telewizyjne w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii i Japonii. Twórca dokumentów radiowych nadawanych przez BBC i rozgłośnie radiowe w Niemczech, Skandynawii i w krajach Beneluksu. Wykładowca PWSFTViT w Łodzi, członek Polskiej Akademii Filmowej. Laureat wielu prestiżowych nagród. Znany z długich i skrupulatnych przygotowań do realizacji swoich filmów.Abu Haraz (2012)Cudze listy (2010)Usłysz nas wszystkich (2008)Jeden dzień w PRL (2005)Głos nadziei (2002)Stan nieważkości (1994)Usłyszcie mój krzyk (1991)Psychoterapia (1983)czytaj więcej
- Małgorzata Frymus
Szczecinianka. Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i łódzkiej PWSFTViT. Wykładowczyni Uniwersytetu Szczecińskiego. Dziennikarka i publicystka Polskiego Radia Szczecin, zajmująca się głównie kulturą. Współpracowała z Telewizją Polską (oddział w Szczecinie). Zrealizowała kilkanaście programów i reportaży telewizyjnych. Od lat związana ze Stowarzyszeniem OFFicyna, Zachętą Sztuki Współczesnej i Stowarzyszeniem Ińskie Lato Filmowe. „Historie z celuloidu” to jej pierwszy film dokumentalny.
czytaj więcej
Mapka dojazdu:
- Usłysz nas wszystkich21'
Program na 16.10.2013
- 13:00 - 16:00, Kino Zamek, Klasyka Polskiego Dokumentu: retrospektywa filmowa Macieja Drygasa vol. 1 (goście: Maciej Drygas)
- 16:00 - 19:00, Kino Zamek, Czas dla Konkurencji: Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych i Animowanych DOK Leipzig (goście: Lina Dinkla)
- 18:00, Kino Helios, Pomerania Film: kolaudacja „Bilet na księżyc”, reż. Jacek Bromski
- 19:00 - 22:00, Kino Zamek, Nowe kino: Platforma kina Europy Środkowej i Wschodniej East Silver
- 20:00, Loft Art, videoART: Stop and Motion
- 20:00, Klub Imperium, Festiwal muzycznych emocji: koncert Lipali