Ekstraklasa: nieznane oblicze filmowe Martina Scorsese vol. 1 (goście: Janusz Wróblewski i Nils Warnecke)
dokumentART 2013: 15.10.2013, Wtorek, 21:00
Multikino Galaxy, (Gdzie to jest?)
Blok tematyczny: Extraklasa
Filmy
- Italianamerican49'
Coś w sam raz dla najzagorzalszych fanów Martina Scorsese. Zrealizowany w 1974 roku film to jego pierwszy dokument. Pierwszy i już tak intymny, obnażający: porusza kwestie relacji w rodzinie Scorsese oraz pokazuje na ich przykładzie jak wygląda życie sycylijskiego emigranta w Ameryce. Za jego sprawą dowiadujemy się też jakie są poglądy Charlesa i Catherine Scorsese na temat religii, zwyczajów, ojczyzny, kuchni i gotowania. To nie laurka, lecz źródło ciekawych i inspirujących faktów z życia rodziny wielkiego mistrza oraz jego najbliższych.
Autorzy:
- Bad18'
18-minutowy wideoklip, w którym występują m.in. Michael Jackson i Wesley Snipes. Historia chłopca o imieniu Daryl (Jackson). Chłopak w drodze do domu ze szkoły napotyka na różnego rodzaju przeciwności, którym usiłuje sprostać. W swojej autobiografii z 1988 roku Jackson napisał: „Bad” to utwór o życiu ulicy. Jest o dzieciaku ze złego osiedla, który zaczyna chodzić do szkoły. Wraca na stare śmieci kiedy ma przerwę od szkoły i dzieciaki z osiedla zaczynają się do niego przyczepiać. Śpiewa „I'm bad, you're bad, who's bad, who's the best?”.
Autorzy:
Goście:
- Nils Warnecke
Urodzony w 1965 w Glückstadt nad Łabą, studiował teatrologię, filmoznawstwo i wiedzę o telewizji, historię sztuki i socjologię w Berlinie. W czasie studiów współpracował jako freelancer przy filmie i telewizji w charakterze asystenta scenografa i scenografa. Studia zakończone pracą na temat scenografii (Production Design) w filmach Woody’ego Allena, następnie praca przy Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie oraz przy Niemieckich Nagrodach Filmowych. Od roku 2001 kurator Muzeum Filmu i Telewizji w Berlinie. Kurator programów medialnych większości wystaw Muzeum Filmu i Telewizji od 2002, m.in. wystaw monograficznych dotyczących Heinza Rühmanna, Fritza Langa, Ruth Leuwerik, Alfreda Hitchcocka, Ingmara Bergmana, Friedricha Wilhelma Murnau, Hildegard Knef czy Romy Schneider oraz wystaw tematycznych – Oskary w animacji, psychologia i film, anioły w filmie, scenografia, kostiumografia i niemiecka operetka filmowa.
czytaj więcej - Janusz Wróblewski
Publicysta i krytyk filmowy tygodnika „Polityka”. Studiował socjologię. Absolwent Wydziału Polonistyki UW. Zasiadał w Radzie Artystycznej Studia Filmowego im. Karola Irzykowskiego. Był szefem telewizyjnego magazynu „Pegaz” oraz dziennikarzem m.in. „Życia Warszawy” i „Życia”. Kierował działem filmowym w miesięczniku „Machina”. Autor książek „Reżyserzy” i „Magia kina”. Współautor scenariusza filmowego „Pożegnanie jesieni” w reż. Mariusza Trelińskiego. Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Playboyu”, „Filmie”, „Filmie na świecie”, „Dialogu”, „Zwierciadle”. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich i FIPRESCI. Odznaczony przez ministra kultury Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
czytaj więcej - Małgorzata Frymus
Szczecinianka. Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i łódzkiej PWSFTViT. Wykładowczyni Uniwersytetu Szczecińskiego. Dziennikarka i publicystka Polskiego Radia Szczecin, zajmująca się głównie kulturą. Współpracowała z Telewizją Polską (oddział w Szczecinie). Zrealizowała kilkanaście programów i reportaży telewizyjnych. Od lat związana ze Stowarzyszeniem OFFicyna, Zachętą Sztuki Współczesnej i Stowarzyszeniem Ińskie Lato Filmowe. „Historie z celuloidu” to jej pierwszy film dokumentalny.
czytaj więcej
Mapka dojazdu:
- Bad18'
Program na 15.10.2013
- 18:15 - 19:00, Studio TVP3 Szczecin, Ceremonia Otwarcia 22. EFFD dokumentART
- 21:00 - 23:00, Multikino Galaxy, Ekstraklasa: nieznane oblicze filmowe Martina Scorsese vol. 1 (goście: Janusz Wróblewski i Nils Warnecke)