Konkurs Europejski – blok I
26.10.2018, Piątek, 17:30
Kino Zamek, Korsarzy 34 (Gdzie to jest?)
Blok tematyczny: Konkurs Europejski '18
Pokazy filmów wyselekcjonowanych do konkursu
Wstęp 15 zł
W tegorocznym Konkursie Europejskim, po raz kolejny odznaczającym się naprawdę wysokim poziomem, obejrzymy 24 realizacje twórców z 17 krajów. Produkcja wszystkich prezentowanych filmów zakończyła się w latach 2017-2018. W różnorodnej tematyce obrazów odbija się wielowarstwowa problematyka współczesnego świata.
Wszystkie tytuły zasługują na uwagę. Są to bowiem obrazy wyjątkowe, odważne w treści i nierzadko przekraczające granice klasycznego dokumentu. Jak zawsze po projekcjach odbędą się dyskusje z autorami konkursowych filmów, co stanowi stały element festiwalu. Bezpośrednie spotkanie widza i reżysera jest zawsze doświadczeniem intelektualnie inspirującym. W konkursie znalazły się cztery filmy francuskie i niemieckie, trzy produkcje z Polski, po dwie z Belgii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Austrii i Łotwy oraz po jednej z Włoch i Islandii. Nie zabraknie także koprodukcji, w których partycypowały Meksyk, Iran, Gruzja, Rosja, Cypr, Serbia i Chiny.
Filmy
- Eastward Go12’20’’
W tradycyjnej chińskiej kulturze Chińczycy nie boją się śmierci, za to bardzo troszczą się o miejsce, w którym będą żyli zmarli. Uważają, że świat zmarłych funkcjonuje tak samo jak świat realny: nadal trzeba zarobić na życie, a pieniądze są podstawową potrzebą. Z tego powodu Chińczycy co roku palą fałszywe pieniądze, wypełnione nieograniczoną wyobraźnią. Spalając je, wywołują imiona duchów, co sprawia, że banknoty ulatują na wietrze i są dostarczane zmarłym. Dzięki temu nie będą oni cierpieć na tamtym świecie. Ścieżka łącząca te dwa światy nie jest łatwa do przejścia. Nie wspominając już o paleniu swoich widmowych pieniędzy w Europie – bo jak mają one trafić aż do Chin i jakie przygody czekają na nie po drodze?
Autorzy:
- HIPPOPOETESS53’
Oparty na animacji film eksperymentalny opowiadający historię amerykańskiej pisarki Amy Lowell i jej pragnienia, by osiągnąć sukces w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Moja osobista historia jako artystki nakłada się na historię tej wielkiej poetki urodzonej w Bostonie w XIX w., rzucającej wyzwanie przestrzeni i czasowi: jej intelektualna furia, upór, ambicja i przeszkody, którym musiała stawić czoła. Film porusza w szczególności nieprzyjemny, stary jak świat temat: piętnowanie ciała kobiet. Amy nie była piękna, miała nadwagę, co dawało członkom intelektualnego kręgu poetów-mężczyzn, do którego uczęszczała, pretekst, by z niej drwić. Nazywali ją więc Hippopoetką – poetką-hipopotamem.
Autorzy:
- Siostry19’16’’
Za potężnym 800-letni murem, w klasztorze Benedyktynek w podkrakowskich Staniątkach – najstarszym żeńskim klasztorze klauzurowym w Polsce, toczy się życie 12 sióstr (średnia wieku 70 lat). Mimo podeszłego wieku i zmieniającego w szaleńczym tempie świata poza klasztorem, każdego dnia starają się podporządkować swoje życie wymyślonej ponad 10 wieków temu regule „ORA et LABORA”. Nasze bohaterki – siostry Anuncjata i Benedykta, (w klasztorze od 40 lat), z właściwym sobie urokiem wprowadzają nas w rzeczywistość za murem, opowiadając o swoim życiu i podjętych w nim decyzjach. Pokazują nam świat klasztorny z wszystkimi jego odcieniami, zupełnie odarty ze stereotypu, często wzruszający i zabawny zarazem. To film o ciszy opowiedziany niezwykle głośno.
Autorzy:
- Taking Stock5’
Nawiązując do nieskutecznych prób stworzenia przynoszących zyski nagrań stockowych, filmowiec rozmyśla na temat absurdalnej, żmudnej i zabawnej strony bycia zamkniętym we własnej głowie bezrobotnym, samozatrudnionym freelancerem.
Autorzy:
- A God's Shadow19’33’’
Chon, członek plemiennej meksykańskiej społeczności Wirrárika, opowiada historię swojego kuzyna Faustina, syna szamana tubylczej osady La Mora w górach Nayarit. W 1980 r. Faustino ogłosił się bogiem i przywódcą duchowym społeczności. Wraz z uzbrojoną grupą zagrażał sąsiednim wioskom i terroryzował je. Gdy Chon zobaczył, jak jego kuzyn zabija członków ich własnej wspólnoty, uciekł z La Mora i zgłosił te zdarzenia policji w pobliskiej większej wsi Santa María del Oro.
Autorzy:
Mapka dojazdu:
Program na 26.10.2018
- 10:00 - 17:00, Akademia Sztuki, SEFF FILM FORUM BAŁTYK - FilmNet
- 10:00 - 12:00, Centrum Dialogu Przełomy, SEFF MINI Filmowe Lekcje Historii vol.1
- 12:00 - 14:00, Centrum Dialogu Przełomy, SEFF MINI Filmowe Lekcje Historii vol.2
- 17:00 - 19:00, Galeria TWORZĘ SIĘ, SEFF MINI Warsztaty animacji poklatkowej vol. 1
- 17:30 - 19:30, Kino Zamek, Konkurs Europejski – blok I
- 20:00 - 22:00, Akademia Sztuki, Let’s talk film - Rainer Komers & Spoon Jackson
- 23:00, Český film, Chillout zone - rzuć okiem: Český filmoznawca poleca - Stanley Kubrick vol.3
- HIPPOPOETESS53’