Konkurs Europejski Blok 4
Szczecin European Film Festival 2014: 04.10.2014, Sobota, 14:30
Kino Zamek, Korsarzy 34 (Gdzie to jest?)
Blok tematyczny: Konkurs
Filmy
- Adela34'
AdelaProdukcja: Francja 2013
Adela jedzie pociągiem ze swoimi dziećmi. Opowiada o przeprowadzkach: w ostatnim roku przeprowadzali się szesnaście razy. Obecnie mieszkają na osiedlu kartonowych domków. Codzienne życie: przygotowywanie jedzenia, strofowanie, jazda na rowerze, taniec na dworze. Wszystko jest takie zwyczajne, dopóki nie ma policji. Wtedy trzeba wziąć ze sobą tyle, ile się uniesie w rękach. Adela nie jest już wesoła. Ma napiętą twarz, powtarza dzieciom, żeby trzymały się za ręce. Adela i jej rodzina są Rumunami. Żyją we Francji.
Autorzy:
- Arefi, das Hirte8'
Arefi, das Hirte / Arefi, the Sheperd
Produkcja: Iran/Niemcy 2013Dasht-e Kavir – Wielka Pustynia Słona w Iranie. Nie ma chyba wielu miejsc na Ziemi, gdzie przetrwanie byłoby równie trudne. Żyje tam pewien człowiek zmagający się z naturą Dasht-e-Kavir i jednocześnie od lat zafascynowany jej pięknem. Mohammad Arefi, skromny pasterz, jest związany z pustynią od dziecka, a poprzez historię swojej rodziny – od pokoleń. Reżyser natknął się na niego podczas podróży przez Iran. Dzięki temu spotkaniu powstał filmowy portret człowieka, który każdego dnia, z dala od swoich bliskich, troszczy się o stado kóz i owiec – tak, jak od wieków robili to mieszkańcy tych ziem.
Autorzy:
- Forget9'
Forget
Produkcja: Portugalia 2013Członkowie radykalnych ruchów studenckich w Brazylii, rządzonej w latach 1964-85 przez kolejne dyktatury wojskowe, byli więzieni i torturowani. Przeciwnikom reżimów wybijano zęby, obcinano im palce, rażono prądem. Ofiarą tortur była między innymi obecna prezydent Brazylii, Dilma Rousseff. Większość ludzi, którzy doświadczyli prześladowań, nie może pozbyć się traumatycznych wspomnień. Ten krótki dokumentalny film, zrealizowany za pomocą czarno-białych zdjęć, pokazuje cierpienie, rozpacz i koszmary jego anonimowej bohaterki, jednej z wielu. Rozpacz, cierpienie i koszmary definiują jej życie. Widzimy ją na zewnątrz i w domu, gdzie żyje ze swoją samotnością, mając za towarzysza jedynie psa, którego nazwała Lamarca.
Autorzy:
- FUROR17'
FUROR
Prodkcja: Belgia 2013Młody chłopak siedzi w lesie. Jest tam sam. Opowiada o walkach. O tym, jak las niesie dźwięk PKM-ów. O „rolowaniu się” z bronią w rękach, ponieważ nie można stanąć na nogi i biec, bo wtedy byłoby się ruchomym celem dla wroga. O świętej Mary Jane, najdroższej maryśce. Odgrywa rolowanie, strzelanie, zaciąganie się ziołem. Chłopak jest jak w transie, zachodni człowiek powiedziałby: jak w grze komputerowej. Chłopak to Serge, młody aktor z przeszłością dziecka-żołnierza – jednego z ponad 117 tysięcy w Demokratycznej Republice Konga. Gdzieś w belgijskim lesie Serge relacjonuje, odgrywa i wskrzesza swoją przeszłość na użytek biernych odbiorców.
Autorzy:
- O rządach miłości13'
O rządach miłości / The governance of love
Produkcja: Polska 2013Dokument animowany, osobisty i filozoficzny. Mariusz – bohater i narrator filmu – opowiada prostą historię: o sobie, o innych, o wizjach, o marzeniach, o zmianach samopoczucia. Adela Kaczmarek podąża za słowami i rysunkami Mariusza, który od wielu lat choruje psychicznie. Poprzez rysunki i opowieść mężczyzny poznajemy jego świat – i w trudnym do przeniknięcia wątku tego, co nazywamy chorobą, i w jego wymiarze uniwersalnym.
Autorzy:
- Stay the Same14'
Stay the Same
Produkcja: Wielka Brytania 2013Materiał do tego eksperymentalnego dokumentu nagrywany był codziennie przez rok, dokładnie o tej samej porze dnia, w tym samym miejscu. Stay the Same mówi o naszej relacji z czasem i chęci uchwycenia uczucia, doświadczenia, przeżycia. Bez słów, bez zmiany ujęcia, film przechodzi od ciemności do światła, pokazuje sezony i emocje. Tylko ciągła zmiana jest czymś stałym. Rozszerza granice formy, tworząc cząstkę filmowej poezji, pokazując piękno i ból zawarte w każdym dniu. Reżyserka Sam Firth przychodziła dokładnie w jedno i to samo miejsce na wybrzeżu Morza Szkockiego, każdego dnia dokładnie o tej samej porze, i przez dziesięć minut filmowała swój autoportret. Film jest kumulacją tych momentów, towarzyszy im muzyka skomponowana przez Frayę Thomse specjalnie na potrzeby filmu.
Autorzy:
Goście:
- Adela Kaczmarek
Adela Kaczmarek urodziła się w 1985 roku w Warszawie. W latach 2003-2008 studiowała na wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W 2012 roku otrzymała stypendium MKiDN i zadebiutowała filmem „Słońce w pełni”. W tym samym roku brała udział w seminarium POLSKA.DOC, organizowanym przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę", w ramach którego zrealizowała animowany dokument „O rządach miłości”.
Filmografia:
The governance of love (2013)
czytaj więcej
The full sun (2012)
Bay (2008) - Avril Besson
Po studiach z literatury i komunikacji, Avril Besson uczyła się montażu w szkole filmowej Fémis
Filmografia:
Bernard & Son, Home Suicides
Fiction, 2O10, 25’, 16mmSynesthesy
Fiction and animation, 2011, 13’, HDOops
czytaj więcej
Fiction, 2014, 9’, HD - Daniel Asadi Faezi
Urodzony 02.03.1993 r. w Schweinfurcie. 2011-2012 wolontariusz w organizacji pozarządowej w Kalkucie (Indie). Pod koniec 2012 r. lekcje języka perskiego w Teheranie, w 2013 r. stażysta przy realizacji filmu dokumentalnego w Berlinie, od października 2013 r. student Uniwersytetu Filmu i Telewizji w Monachium (HFF Munich).
Filmografia
Arefi, the shepherd (2013)
czytaj więcej
Koora/Trash (2012)
Change your view (2011) - Salomé Laloux-Bard
Salomé LALOUX-BARD jest reżyserem. Studiuje techniki przemysłu rozrywkowego i scenografii. Po dwóch latach pracy w Théâtre National de Chaillot zapisał się do Villa Arson, akademii sztuk pięknych w Nicei. Tam ukończył swój pierwszy film „L’Âge des cabanes”, którego zamierzeniem było podważyć paradoksalność nauczania historii sztuki współczesnej i jej niedociągnięcia. Pod koniec tworzenia tego bojowego dokumentu dołączył do „SIC, Sound Image Culture”, badań warsztatowych antropologii wizualnej w Brukseli. Poznał Serge'a Amisi i razem wyreżyserowali „FUROR,” a w końcu „Demobilization”.
- Sam Firth
Sam Firth to autorka filmów ze Szkocji. Jej prace badają wykorzystanie obrazu i wideo jako budulec osobistej opowieści, przekraczajac jednocześnie granice pomiędzy fikcją a dokumentem, nauką a sztuką. Jej pierwszy film, „ID”, zdobył międzynarodowe nagrody, m.in. nagrodę The Human Condition podczas Chicago International Film Festival w 2011 r. oraz DepicT Award podczas Encounters Film Festival 2010. „The Worm Inside” został wybrany przez Sight & Sound jako jedna z ośmiu wyróżnionych pozycji na London Short Film Festival. „Stay the Same” wygrał konkurs międzynarodowy na VideoEx Experimental Film Festival w Zurychu tego roku.
czytaj więcej
- Xando Geddes
Miałem 10 lat kiedy film wkroczył w moje życie z pełną stanowczością, pozostawiając trwały ślad na mojej pamięci emocjonalnej, w przestrzeni, którą okupują wyobraźnia i wrażliwość. Od tamtej pory jestem prawdziwym kinomaniakiem. Pochłaniałem między innymi filmy Spielberga, Hitchcocka, Stanley'a Kubricka, Martina Scorcese, Jamesa Camerona, Federico Felliniego, Piera Paolo Pasoliniego, Francisa Forda Coppoli,
czytaj więcej
Richarda Curtisa, Glaubera Rocha, Carlosa Dieguesa. W ich filmach przyciągał mnie nie tylko efekt pracy filmowej, wciągałem się też w dokumentację procesu tworzenia. Wtedy zacząłem marzyć o tworzeniu filmów.
Mapka dojazdu:
Program na 04.10.2014
- 13:00 - 13:30, Brama Jazz Cafe, Media corner
- 14:30 - 16:30, Kino Zamek, Konkurs Europejski Blok 4
- 17:00 - 01:00, Český film, Tribute to Robin Williams
- 17:00 - 22:00, Kino Zamek, telefonART
- 17:00 - 19:00, Kino Zamek, Konkurs Europejski Blok 5
- 19:00 - 22:00, Kino Zamek, videoART – EKSPERYMENT
- 20:00 - 22:00, Kino Zamek, Konkurs Europejski Blok 6
- 22:00 - 23:00, Kino Zamek, Dyskusje
- 22:30 - 00:05, Piwnica Kany, Bonafides - koncert