Przekraczanie Granic - Tomasz Raczek & Bartosz Wójcik '18

Po kilku latach zainteresowania przemianami technologicznymi w kinie Przekraczanie Granic przekracza kolejną granicę. Tym razem przyglądamy się życiu twórcy, które częstokroć płynnie łączy się z jego twórczością i wizerunkiem publicznym, najczęściej przedstawianym za pośrednictwem kamery filmowej. W momencie światowej premiery fabularyzowanej historii grupy Queen – filmu „Bohemian Rhapsody” – rozmawiamy o fenomenie Freddiego Mercury’ego: człowieka, którego życie i twórczość były nieustającym pasmem przekraczania granic. Oglądając materiały filmowe, łączące w sobie elementy autokreacji, wizji życzeniowych czy wręcz materiałów dokumentalnych, zastanawiamy się nad tym, czy dziś możliwe jest oddzielenie twórczości, kreowanego przez film i wideo wizerunku i życia osobistego artysty. Gościem specjalnym, z którym dyskutujemy te kwestie, jest Peter Freestone, wieloletni asystent i przyjaciel lidera legendarnej grupy Queen.

 

    

 

 

Tomasz Raczek

Recenzent teatralny i filmowy, kierownik literacki Teatru Komedia w Warszawie, Teatru Rozrywki w Chorzowie i Teatru Muzycznego w Gdyni oraz Zespołu Filmowego „Oko”. Redaktor naczelny Magazynu Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Były wicedyrektor TVP 2. W 2002 r. wraz z Marcinem Szczygielskim założył Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego. Autor książek „Karuzela z idolami”, „Pies na telewizję”, „Karuzela z madonnami”, „Karuzela z herosami” oraz napisanych wspólnie z Zygmuntem Kałużyńskim: „Perłowej ruletki”, „Poławiaczy pereł”, „Pereł do lamusa”, „Alfabetu na 4 ręce” i pięciotomowego leksykonu filmowego „Perły kina”.

 

Bartosz Wójcik

Dyplomowany menadżer kultury, prezes Stowarzyszenia OFFicyna, szef miejsca sztuki OFFicyna 2001-2010, kurator i organizator projektów artystycznych, w tym dyrektor artystyczny SEFF (do 2012 EFFD dokumentART). Specjalista w zakresie stosunków polsko-niemieckich w dziedzinie kultury i sztuki, twórca multimedialny, stypendysta rządów niemieckiego i austriackiego, Fundacji im. Friedricha Naumanna. Laureat grantu NBP „młodym twórcom regionu” 2004 i nagrody National Geographic Traveller 2011. Doktor nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Szczecińskiego. Związany z OFFicyną od jej początku.

 

Peter Freestone

Urodzony w Anglii w 1955 r. W 1977 r. rozpoczął pracę w Royal Ballet, gdzie poznał Freddiego Mercury’ego, dla którego zaczął pracować w listopadzie 1979 r. Współautor dwóch książek o Freddiem Mercurym. Obecnie mieszka w Czechach. Wspiera akcje na rzecz walki z AIDS i jeździ na zloty fanów Queen.


Przeszłe wydarzenia


Filmy poprzednich edycji